Műszaki leírás
kiviteli tervhez
www.tervezesisegedlet.wordpress.com
www.tervezesisegedlet.wordpress.com
Műszaki leírás kiviteli tervhez
Az alumínium nyílászáró szerkezetekkel szemben elvárt műszaki paraméterek:
Általános szabály
A szerkezetek gyártásának, beépítésének alapját az érvényben levő szabványok képezik. Amennyiben nincs az adott témában magyar szabvány, vagy az gyengébb követelményt fogalmaz meg, akkor az EN megfelelő fejezetét kell figyelembe venni. A szabványokon túl be kell tartani az üveg beszállítójának üvegezési előírásait és a profilforgalmazó utasításait minden olyan esetben, ahol a költségvetési kiírás ettől eltérően nem rendelkezik.
Formai megjelenés
Az alumínium nyílászáró-szerkezetek tekintetében a rendelkezésre bocsátott tervdokumentációban feltüntetett megjelenés (osztások, szerkezeti méretek és formai kialakítás) betartása kötelező.
Méretek
A tervanyagban feltüntetett méretek névleges méretek.
Gyártmánytervek
A szerkezet kivitelezőjének el kell készítenie a szükséges gyártmányterveket, csomóponti rajzokat és azokat be is kell mutatni, illetve jóváhagyatni. Az építész jóváhagyása csak arra vonatkozik, hogy a bemutatott tervek megfelelnek a tervben rögzített követelményeinek és az építészeti, formai igényeknek. A műszaki helyességre, állékonyságra, tömítettségre vonatkozó felelősségvállalás a gyártmány-tervek jóváhagyása után is teljes egészében a szerkezet kivitelezőjének felelőssége marad.
Szerkezeti jóváhagyás
A szerkezetek beépítését engedéllyel rendelkező cégek végezhetik minősített profilrendszerrel.
A profilrendszer adatai
A kiírás alapjául egy hőhídmentes alumínium profilrendszer műszaki adatai szolgálnak. Az ajánlott profilrendszer forgalmazójának előírásait és gyártási utasításait, valamint a profilok jellemző méreteit (beépítési mélység és látható profilszélesség) be kell tartani. A profilok jellemző méreteit és a tételes kiírásnál felsorolt rendszerjellemzőket be kell tartani. Alternatívaként – a kiírásban szereplő típus mellett, és a minőségi igény betartásával – más rendszerből készült ajánlat is leadható. Ennek egyenrangúságát vizsgálati jegyzőkönyvek, részletrajzok, és esetenként mintaszerkezet bemutatásával igazolni kell.
Az alapanyaggal szembeni követelmények
Alumínium
A sajtolt nyílászáró profilok alapanyagául AlMgSi 0,5 F22 ötvözetet kell alkalmazni eloxálható minőségben.
Acél
A rögzítő szerelvényekhez, merevítésekhez használt acélelemeket vagy rozsdamentes alapanyagból, vagy tűzihorganyzott kivitelben kell készíteni. Az acélrészek utólagos helyszíni alakítását lehetőleg kerülni kell. A horganyzást a helyszínre szállítás után, de az alumíniumszerkezetek beépítése előtt gondosan ellenőrizni kell. Az esetleges sérülési pontokat vagy hegesztési helyeket tisztítás és zsírtalanítás után két rétegben, megfelelő minőségű javító festékkel kell mázolni.
A szerkezettel szembeni követelmények
Profilválasztás
Alapelvek
A profilgyártó által közzétett keresztmetszeti tényező, illetve tehetetlenségi nyomaték adatokat a profilválasztásnál figyelembe kell venni. A hőhídmegszakítás elvét a teljes szerkezeten és a falcsatlakozásoknál is be kell tartani. Az ajtó szerkezetek síkban záródó kialakításúak. Az ablakok tokra záródó kialakításúak.
Megmunkálás
Az alumíniumprofilok méretre vágása úgy történjen, hogy az összeszerelésnél a pontos illeszkedés biztosítva legyen. A mechanikai megmunkálások után az élek sorjázandók. A feszültségek miatt deformálódott profildarabok nem használhatók fel.
Vízkivezetés + páranyomás kiegyenlítése (kiszellőztetés)
A vízkivezetést és a páranyomás kiegyenlítését a rendszer előírásoknak és az épületfizikai követelményeknek megfelelően kell kialakítani.
Szerkezeti méretek
A profilgyártó által megadott maximális szárnyméreteket és szárnysúlyokat be kell tartani.
Statikai követelmények
Az üvegfalak lizénáinak, osztóbordáinak alakváltozása nem haladhatja meg a megtámasztási pontokra vonatkoztatott L/300 értéket. Az üvegtábla alakváltozása max.: 8 mm lehet. Mechanikai követelmények függönyfalaknál az MSZ EN 13830:2004 szerint.
Rögzítések
Minden rögzítőelemet úgy kell kialakítani, hogy a mérettűrések és -eltérések kiegyenlíthetők legyenek. Minden olyan rögzítőelem (csavar, csap, csavaranya stb.), ami az alumíniummal közvetlenül érintkezik, rozsdamentes krómnikkelacélból készül. A többi kiegészítő és összekötő elemhez tűzihorganyzott acélt is lehet használni. A rozsdamentes acél kivételével a különböző fémek összeépítésénél a kontaktkorrózió megakadályozására semleges anyagból készült elválasztó réteget kell alkalmazni.
Profilösszekötések
A sarokelemek mérete pontosan a profil belső kamrájába illeszkedjen. Az összekötőelemeket mechanikusan rögzíteni kell (rogyasztás, csavarozás, csapolás), ezenkívül ragasztóanyaggal kell kitölteni. A géreknél merevítő lemezeket kell alkalmazni, és ügyelni kell a ragasztóval történő lezárásukra. A sarokkapcsolatoknál meg kell akadályozni a víz bejutását.
Ragasztóanyagként kétkomponenses fémragasztó alkalmazandó. A profilkötéseknek a teljes profilkeresztmetszetben tartósan biztosítaniuk kell a merevséget és tömítettséget.
Tömítések
A tömítőgumik alapanyaga: EPDM = Ethylen-Propylen-Terpolymere. A keménység, méret és forma a mindenkori felhasználási célnak megfelelően alakítandó ki. Minden esetben a rendszer részét képező eredeti tömítéseket kell felhasználni. Az ablakszárnyaknál lengőtömítést kell alkalmazni. A lengőtömítés beépítési helye a hőhídmegszakító stégek síkja. A tömítéseknek a kicserélhetőségét biztosítani kell.
Vasalatok
Csak minősített vasalatok használhatók. Minden vasalatelem – a pántok és kilincsek kivételével – rejtve marad. A zárrúd anyaga eloxált alumínium. A vasalat forgalmazó által előírt záródási pont kialakítással, a súly és mérethatárok betartásával készülhetnek a szerkezetek. A vasalat elemeket a várható terheknek megfelelően méretezni kell. A falcban elhelyezkedő részek a profilgeometriához illeszkedjenek, és ahhoz erőátadásra alkalmas módon rögzítettek. Csavaros kapcsolatoknál alátétlemezt, vagy anyamenetes szegecset kell alkalmazni. Pántolás a működésnek megfelelően előírt számú pánttal.
A vasalat állítható legyen, tegye lehetővé a kiegészítő elemek beszerelését, mint közbenső zárás, nyitáskorlátozó, tisztítóolló stb.
A bukó-nyíló vasalatok tartalmazzák a nyitott állapotban a kilincs továbbfordításának megakadályozását, és bukó állásban a becsapódás gátlót.
Épületfizikai követelmények
Hőtágulás, dilatáció
Az épületek mozgásából és hőtágulásából adódó hézagokkal számolni kell, és a fugákat lég- és vízzáróan kell lezárni. Minden szerkezetrész és rögzítőelem alkalmas legyen az összes ebből adódó erő felvételére, és a teherhordó szerkezetek felé való továbbítására. A nyílászáró szerkezetre tilos az épületről további terheket átadni. A mozgási hézagok esetében biztosítani kell a szerkezetrészek szabad és zajtalan elcsúszását.
Falcsatlakozás, tömítés
A tömítések módjának kiválasztásánál figyelembe kell venni a hőszigeteléssel, vízzárással, zajvédelemmel és tűzgátlással kapcsolatos követelményeket. A csatlakozófugák rugalmas tömítőanyaggal történő kitöltésénél be kell tartani a gyártó utasításait. A tömítési munkát csak megfelelő időjárási viszonyok között szabad végezni. A fugaszélesség megválasztásánál a választott tömítőanyag megengedett alakváltozása a mértékadó.
Tömítőfóliák
A falcsatlakozásokat megfelelően méretezett, tartós tömítőfóliával kell szakszerűen lezárni. A fólia anyaga APTK (EPDM). A fólia toldását és a különböző sarokkialakításokat megfelelő átlapolással kell elkészíteni. Fólia ragasztásánál a ragasztási felület minden szennyeződéstől mentes legyen. Légbuborékok a ragasztási felületen elkerülendők. A fóliát a gyártó által előírt minimális szélességben a falszerkezethez le kell ragasztani, ezen kívül mechanikusan is rögzíteni kell.
Hőszigetelő anyagok – hőszigetelés
Csak olyan hőszigetelő anyagok építhetők be, amelyek nem éghetőek, hő- és időjárásállóak, nem rothadnak és nem gombásodnak. A jó hőszigetelő-érték megőrzése érdekében meg kell akadályozni az anyag nedvességfelvételét. A tok és a falszerkezet között kialakuló hézagot nem rothadó hőszigetelő anyaggal ki kell tölteni.
A nyílászáró szerkezetek beépítésénél nem alakulhatnak ki hőhidak. A páralecsapódás megakadályozása érdekében az alumíniumszerkezet minden csomópontjában és csatlakozási pontjában következetesen szét kell választani a hideg és a meleg oldalt. A teljes nyílászáró szerkezet (üveg + keret) hőátbocsátási tényezője (Ucw, Uw, Ud) nem haladhatja meg az alkalmazott rendszereknél kiírt értéket.
Vízzárás, páratechnika
Minden falcsatlakozás a belső oldalon párazáró, kívül viszont a pára kiáramlását nem akadályozhatja. A nyílászárónak a falszerkezetben elfoglalt helyét az épületfizika szabályainak megfelelően kell megválasztani. Minden olyan nyílászáró szerkezethez tartozó hornyot vagy profilmélyedést, melybe a csapadékvíz bejuthat, vagy kondenzvíz csapódhat le, a külső tér felé vízteleníteni kell. A profilgyártó előírásaitól ebben a tekintetben tilos az eltérés.
Felületkezelés
Elektrosztatikus porszórás – alumínium
Az alumíniumfelületek porszórásos felületkezelésénél az előírásokat be kell tartani. A festékréteg vastagsága minimum 60 µm legyen a látszó felületeken, miután a felületet zsírtalanították és biztosítják a megfelelő tapadóhíd meglétét. A nem látható oldalakat olyan rétegben kell festeni, hogy azok folyamatos festéktakarást kapjanak. A festék beégetése megfelelő hőfokon történik. A tervező-, illetve a megrendelő kívánságára színmintát kell bemutatni.
Acél felületek
Megfogóelemek esetén kötelező a tűzihorganyzás. Horganyzás vastagsága min. 80 µm. MSZ EN ISO 1461 Tűzihorganyzással kialakított bevonatok kész vas és acéltermékeken.
Követelmények és vizsgálati módszerek (ISO 1461:1999)
Szerelés és kivitelezés
Gyártmánytervek
Az árképzésnél be kell kalkulálni a csomóponti rajzok megtervezését és két példányban történő bemutatását.
Igény esetén be kell nyújtani a statikai méretezést is ellenőrizhető formában.
Az építész jóváhagyása arra vonatkozik, hogy a bemutatott tervek megfelelnek a kiírás követelményeinek és az építészeti, formai igényeknek. A műszaki helyességre, állékonyságra, tömítettségre vonatkozó felelősségvállalás a gyártmánytervek jóváhagyása után is teljes egészében az ajánlattevő felelőssége marad.
Szerkezeti jóváhagyás
Ha egy egyedi szerkezethez vizsgálatok szükségesek, akkor a gyártást csak az összes előírt vizsgálat sikeres lezárása után lehet megkezdeni.
Lemezmunkák
A lezárások min. 2 mm vastag alumínium lemezből készüljenek. A lemez megmunkálását a felületkezelés előtt kell elvégezni.
Felületvédelem
A profilvédő fóliát a beépítést követően maradéktalanul el kell távolítani.
Vaktokok
A vaktokok rögzítései úgy készítendők, hogy a terheket, különösképpen a pántok, alátámasztások valamint a vízszintes és függőleges osztóbordák által átadott erőket tovább tudja adni az épületre. Az épület mozgásai nem adhatók át a vaktoknak. A rögzítések max. távolsága 800 mm. A sarkoktól való távolságok max. 150 – 200 mm.
Az épületfizikai előírásokat a vaktokoknak is teljesíteni kell: figyelembe kell venni a hőszigetelési, vízzárási, hanggátlási és párazárási követelményeket.
A nyílászárók beépítése
Az alumínium nyílászáró elemeket minden oldalán min. két helyen rögzíteni kell a vaktokhoz. A rögzítések max. távolsága 800 mm. A sarkoktól való távolságuk max. 150 – 200 mm. Az építőelemek hőmérséklet változásból bekövetkező méretváltozását, illetve a kapcsolódó elemrészek alakváltozásait a szerkezeti fugák veszik fel. Szükség esetén a mozgások felvételére képes hang-, lég- és nedvességálló kiegyenlítő elemeket kell alkalmazni. A szerkezeteket beszereléskor függőleges, ill. vízszintes helyzetbe be kell állítani. A csatlakozásoknak az épületfizikai követelményeknek meg kell felelniük. Ez azt jelenti, hogy a hővédelem, nedvesség elleni védelem, hangvédelem és a párazárás előírásait be kell tartani.
Villámvédelem
A magyar szabvány előírásai a megfelelő villámvédelem elérése érdekében betartandók.
Minőségbiztosítás
A vállalkozó felel az előállítási minőségért, és az elemek szakszerű műszaki megoldásáért.
A minőség biztosításához az alumínium profilrendszer gyártójának a kézikönyvében előírt megmunkálási és beépítési irányvonalai betartandók. A megbízó kérésére ezek bemutatandók.
Ellenőrzések és vizsgálatok
Igény esetén az alkalmazott profilrendszer épületfizikai tulajdonságait egy elismert minősítő intézet vizsgálati eredményeivel kell bizonyítani.
Statikai méretezést vagy ellenőrzést csak erre jogosult tervező készíthet.
A profilok alakváltozására vonatkozó számítást kérésre ellenőrizhető formában be kell nyújtani.